JulkaW ubiegłym tygodniu zakończyliśmy projekt edukacyjny "Cztery pory roku w lesie" ostatnimi działaniami skupiającymi się na lecie. Tym razem podjęliśmy tematykę związaną z owadami i zmianami klimatycznymi. Dowiedzieliśmy się bardzo dużo o pracy pożytecznych pszczół. Poznaliśmy rodzaje zagrożeń, jakie w dzisiejszym świecie czyhają na nie na każdym kroku- od zmian klimatycznych, poprzez chemię stosowaną w rolnictwie, aż po niszczycielskie działania człowieka. Wiemy na czym polega praca pszczelarza i że również my możemy dbać o pszczółki. W ramach zadania dodatkowego, kilkoro uczniów z naszej klasy przygotowało poidełka dla owadów. Dzięki umieszczeniu na podstawce kamieni i patyków oraz nalanie na nich wody, spragniona pszczółka może usiąść sobie na nich i spokojnie napić się wody. Są to bardzo ważne elementy wyposażenia poidła. Wycieńczone pszczoły często czerpią wodę wprost z akwenów wodnych i kałuż, w których często giną, ponieważ nie mają się na czym wesprzeć. Zachęcamy Was wszystkich do przygotowania takich poidełek w ogrodach- upały nadchodzą, a zwierzętom- owadom, ptakom, jeżom, też chce się pić. 

Przypomnijmy, że w projekcie edukacyjnym, który wspierało Nadleśnictwo Czerniejewo, zgodnie z czterema porami roku poszerzaliśmy naszą wiedzę z zakresu przyrody i ekologii.
W edycji jesiennej udaliśmy się na wycieczkę do lasu, gdzie zdobywaliśmy nowe wiadomości na ścieżce edukacyjnej oraz podczas warsztatów plastycznych. Wzięliśmy też udział w konkursie plastycznym przygotowanym przez panią Sonię Kaczmarek pt. "Ludziki, potworki i leśne stworki z darów jesieni". W edycji zimowej zaprosiliśmy do naszej klasy panią leśnik, która opowiedziała nam o lesie zimą, o ptakach oraz trosce o zwierzęta w zimowe dni. Wspólnie wykonaliśmy kulki do karmienia ptaków. W części poświęconej wiośnie, która odbyła się już w ramach zajęć zdalnych, poznaliśmy niebezpieczeństwo, jakim jest wypalanie traw. Przygotowaliśmy plakaty w ramach akcji stworzonej w naszej klasie "Stop wypalaniu traw" i wzięliśmy udział w klasowym konkursie plastycznym pod tym samym tytułem. Projekt zakończyliśmy wcześniej wspomnianymi aktywnościami poświęconymi życiu pszczół, również w formie zdalnej. To była wspaniała przygoda, która poszerzyła naszą wiedzę i horyzonty oraz zacieśniła więzi przyjaźni człowieka z przyrodą. Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Czerniejewo za wsparcie merytoryczne, promocyjne i materialne naszych działań. 
 
Sonia Kaczmarek