Adrian PrzybyszW ubiegłym tygodniu podczas zajęć zdalnych, uczniowie klasy 2e pod opieką pani Soni Kaczmarek wpadli na ciekawy pomysł stworzenia akcji informacyjnej, której celem będzie zapobieganie wypalaniu traw. Akcja zorganizowana została w ramach projektu "Cztery pory roku w lesie" realizowanego w naszej klasie przy współpracy z Nadleśnictwem Czerniejewo. Ostatnimi czasy byliśmy świadkami niezwykłych tragedii ekologicznych, podczas których płomienie pustoszyły obszary leśne, m.in. w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Niezliczone straty, wypalone rośliny i zabite zwierzęta na długo pozostaną w naszych głowach jako smutne wspomnienia tych dramatycznych wydarzeń. Na lekcji przyrody zapoznaliśmy się z przygotowaną przez naszą wychowawczynię prezentacją, z której dowiedzieliśmy się jak powstają pożary lasów i co lub kto je powoduje. Nauczyliśmy się jak odpowiednio reagować, gdy będziemy świadkami pożaru lub gdy nasz znajomy będzie próbował rozpalić ognisko blisko lasu. Przypomnieliśmy sobie numery służb ratunkowych, które w takich chwilach są niezbędne, by fachowa pomoc nadjechała szybko na miejsce. Jak udzielać klarownych i wartościowych informacji, które naprowadzą służby ratunkowe na dany teren? Tego uczyliśmy się wspólnie z interaktywnym filmikiem, w którym powtarzaliśmy wszystkie dane, jakie powinny być przekazane dyspozytorowi podczas zawiadomienia o groźnej sytuacji w lesie. Zapoznaliśmy się również ze zmianami klimatu, które czasami w sposób naturalny podczas suszy, mogą doprowadzić do powstania ognia w lesie. Przykładem takiej sytuacji był pożar australijskiego buszu na przełomie tego roku. Populacje znanych nam koali i kangurów zostały zdziesiątkowane, a grubogonik wyginął bezpowrotnie. Nie mogliśmy pozostać niemi na cierpienie przyrody. Każdy uczeń naszej klasy stworzył plakat, którym chce zachęcić ludzi, aby nie wypalali traw. Wydaje się to być temat, który mnie nie dotyczy, a tak naprawdę każdy z nas zna kogoś, kto kiedyś próbował tego groźnego procederu, np. chcąc wypalić łąkę pod budowę domu lub pod uprawy. Wypalanie traw to nie tylko niszczenie roślinności i gleby, ale również zabijanie zwierząt w tej trawie żyjących.
Prosimy wszystkich czytelników tego artykułu, by wzięli sobie do serca nasz apel, sami nie podpalali traw i przestrzegali innych przed tym niszczycielskim procederem. Ziemia jest naszym wspólnym domem, nie jest naszą własnością. My jesteśmy tylko jej dzierżawcami - jej mieszkańcami.

Uczniowie klasy 2e Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika we Wrześni wraz z wychowawczynią, p. Sonią Kaczmarek

Adrian_Przybysz.jpg Aleksander_Dudziak.jpg Alex_Zdziabek.png

Ania_Danielska.jpg Dominik_Kosmala.jpg Iga_Łabędzka.jpeg

Jakub_Kmita.jpg Jasiu.jpg Julia_Kaźmierczak.jpg

Kornelia.jpg Liwia_Smektała.jpg Michalina_Dziel.jpg

Michalina_plakat.jpg Mikołaj_Andrzejaszek.jpg Oliver_Kwieciński.jpg

Szymon_Grzeszczyk-1.jpg Szymon_Rzymski.jpg Weronika_Krauze.jpg

Wojciech_Sacewicz.jpg Zofia_Bukowska.jpg