imagi002Dnia 3.10.2019r. klasa 1A i 2A udały się na wycieczkę do 33 Bazy Lotnictwa  Transportowego w Powidzu. Głównym przeznaczeniem Jednostki Wojskowej, w  której gościli jest zabezpieczenie transportu lotniczego na rzecz innych rodzajów Sił Zbrojnych, wykonywanie zadań desantowych ludzi i sprzętu na rzecz Sił Zbrojnych RP oraz Polskich Kontyngentów Wojskowych, realizacja zadań w ramach lotniczego systemu poszukiwania i ratownictwa, a także przewóz (ewakuacja) rannych i porażonych.

Opiekę nad całą grupą przejął bardzo sympatyczny, obdarzony niezwykłą cierpliwością i życzliwym podejściem do dzieci starszy sierżant pragnący zachować anonimowość. Podczas przejazdu przez Powidz wskazał uczniom lokalizację bazy stacjonujących wojsk amerykańskich. Po przyjeździe do bazy wprowadził w tajniki lotniczego rzemiosła. Uczniowie mieli okazję wejść do hangaru obsługowego. Poznali największy użytkowany przez Polskie Siły Powietrzne samolot transportowy C-130E Hercules - samolot transportowy uczestniczący w misjach pokojowych w Afganistanie, niezwykle cenny nabytek polskich sił powietrznych. Uczniowie zapoznali się z  budową
i przeznaczeniem Herculesa. Następnie udali się do spadochroniarni, gdzie kolejny z żołnierzy zapoznał uczniów z całym wyposażeniem żołnierza będącego członkiem załogi samolotu. Dzieci na własne oczy mogły się przekonać jaki sprzęt dostępny jest w samolocie w czasie lotu, do czego służy i jak z niego korzystać. Zobaczyli jak zakłada się spadochron i jak go uruchomić. Na koniec pułkownik zabrał uczniów do pomieszczenia gdzie żołnierze doskonalą swoje umiejętności spadochronowe.Uczniowie wrócili szczęśliwi i zadowoleni.